Image Alt

Poznaj Lubiąża tajemnice – od strychu, po piwnice!

Poznaj Lubiąża tajemnice – od strychu, po piwnice!

Opactwo w Lubiążu zaprasza na niecodzienne zwiedzanie. W dniach 18 i 19 maja Fundacja Lubiąż zaprasza miłośników weekendowych wycieczek, unikatowej architektury, bogato zdobionych wnętrz oraz każdego, kto lubi aktywnie spędzać czas do odwiedzenia w zespole obiektów pocysterskich w Lubiążu miejsc na co dzień niedostępnych.

Zwiedzić można będzie jeden z trzech poziomów piwnic pod pałacem opatów oraz ogromny strych nad kościołem NMP i klasztorem, gdzie więźba dachowa została zbudowana bez wykorzystania gwoździ. Prawdziwym skarbem na strychu jest autentyczny pocysterski kołowrót windy napędzany siłą ludzkich stóp.

Prezentujemy paradną barokową Salę Książęcą i Jadalnię Opata oraz puste komnaty w pałacu opackim, Refektarz Letni i nadal remontowaną bibliotekę, cele mnichów i wirydarz w klasztorze. Dostępny będzie również pozbawiony wyposażenia, ale imponujący kościół pw. Najświętszej Marii Panny, a w nim Kaplicę Książęcą, bliźniacze kaplice św. Bernarda i św. Benedykta oraz niezwykle cenną średniowieczną płytę nagrobną księcia Bolesława Wysokiego.

Dodatkową atrakcją zdesakralizowanego kościoła są reprodukcje obrazów Michaela Willmanna, udostępnione przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu w ramach wystawy czasowej pod nazwą „Ja tu jeszcze powrócę, Willmann”.

Na drugim biegunie jest sztuka współczesna najwyższej próby, czyli wielkoformatowe kopie obrazów z cyklu „Duże Figury” autorstwa wrocławskiego artysty Józefa Hałasa, których inspiracją było malarstwo sakralne.

Lubiąskie opactwo jest miejscem pełnym niesamowitej historii. Niewiele osób wie, że klasztor jest drugą po królewskim Wawelu nekropolią Piastów (Śląskich). Główna fasada ma prawie ćwierć kilometra długości – 223 m, powierzchnia dachu równa jest niemal 3 boiskom piłkarskim, a Refektarz Letni ma tak znakomitą akustykę, że stojąc w jednym końcu można usłyszeć szept osoby stojącej w drugim końcu pomieszczenia. To nie tylko jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, ale też jednocześnie największe opactwo cysterskie na świecie.

Wszystko to będzie można zobaczyć podczas imprezy „Poznaj Lubiąża tajemnice – od strychu, po piwnice”. O niemal wszystkich tajemnicach opowiedzą ze szczegółami nasi przewodnicy. Dziedziniec pałacowy zapełniony będzie stoiskami gastronomicznymi oraz stoiskami z produktami lokalnych rękodzielników.

Fundacja Lubiąż zaprasza wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji zwiedzić wyjątkowych obiektów pocysterskich, oraz tych, którzy widzieli i chcą ponownie doświadczyć niezwykłej magii tego miejsca.

Ważne informacje:

 • Zapraszamy od godziny 10:00, ostatnie wejścia o godzinie 17:00
 • Każda trasa wycieczkowa ma swojego przewodnika, zwiedzanie odbywa się w grupach, co 30 minut.
 • Czas zwiedzania trasy głównej to 90 minut, zwiedzanie piwnicy i strychu trwa po 45 minut
 • Aby zdążyć zwiedzić wszystkie trzy trasy wycieczkowe należy rozpocząć zwiedzanie najpóźniej o 15.00
 • Grupy zwiedzające strych mogą liczyć najwyżej 50 osób
 • Osoby chcące zwiedzić piwnice powinny zabrać ze sobą coś ciepłego do ubrania – temperatura tam nie przekracza 12 stopni.
 • Grupy zorganizowane – powyżej 20 osób – prosimy zgłaszać.
 • W przypadku turystów indywidualnych rezerwacja nie jest konieczna.
 • Zwiedzanie trasy głównej z wózkiem dziecięcym jest utrudnione ze względu na schody.
 • Z względu na bariery architektoniczne zwiedzanie strychu i piwnic z wózkiem dziecięcym nie jest dozwolone.
 • Płatność za bilety wyłącznie gotówką.

Ceny biletów:

Zwiedzanie trasy głównej (pałac-klasztor-kościół):

 • 30 zł normalny,
 • 25 zł ulgowy (emeryci, renciści, młodzież szkolna i studenci do 26 lat)

 

Zwiedzanie strychu – 15 zł

Zwiedzanie piwnic – 15 zł

Dzieci do lat 6 – wstęp wolny

Obiekt czynny:
01.04 do 30.09: od 10:00 do 17:00 (ostatnie wejście 16:00)
01.10 do 31.03: od 10:00 do 15:00
(ostanie wejście 14:00)

Zwiedzanie odbywa się w grupach co godzinę (o każdej pełnej godzinie). Zwiedzającym udostępnia się: Jadalnię Opata, Salę Książęcą, Kościół NMP, Refektarz Letni.
Płatność możliwa jest tylko gotówką.

normalne 30,00 zł
ulgowe 25,00 zł

Pozwolenie foto:
5,00 zł za jedno urządzenie fotografujące

Plac Klasztorny 1, Lubiąż
56-100 Wołów
tel: +48 71 389 71 66