•  
  •  
  •  
  •  
  •  


KONCEPCJA REWITALIZACJI LUBIĄŻA OPRACOWANA PRZEZ BIURO ARCHITEKTONICZNO PROJEKTOWE "PENTAGRAM" W POZNANIU


Ze względu na swoją doskonałą lokalizację, ogromne zewnętrzne i wewnętrzne przestrzenie cały ten kompleks obiektów jest doskonałym miejscem do zorganizowania w nim centrum konferencyjno turystycznego na potrzeby szerokiej edukacji i prezentacji dorobku kulturalnego, zwłaszcza krajów Europy Środkowo - Wschodniej.
Pałac Opatów

Przewiduje się organizację w nim centrum konferencyjno szkoleniowego z bogatą infrastrukturą techniczną do sprawnego przeprowadzania wszelkiego rodzaju seminariów, konferencji czy kongresów. Odrestaurowana Sala Książęca i większość innych sal nadaje się do adaptacji na sale seminaryjne, szkoleniowe przeznaczone do obsługi międzynarodowych programów edukacyjnych.
Budynek klasztorny

Doskonale nadaje się na zorganizowanie w nim hotelu o wysokim standardzie. Jego wewnętrzna struktura z szerokimi korytarzami na każdej kondygnacji i wewnętrznym dziedzińcem, który przewiduje się przykryć szklanym dachem - to doskonałe miejsce z przyjaznym klimatem dla hotelowych gości.
Dawny kościół NMP

Na początku XIX wieku przestał pełnić funkcje sakralne, przewidziany jest do adaptacji na galerię - muzeum o charakterze kulturalnym, w którym prezentowane będą wystawy, organizowane koncerty i inne imprezy o charakterze kulturalnym.
Dawny browar i piekarnia

W tym obiekcie koncepcja przewiduje organizację hotelu turystyczno - młodzieżowego o standardzie ekonomicznym. W podziemiach zorganizowany będzie pub z mini browarem warzącym piwo na miejscu. W części wschodniej kompleksu pałacowo klasztornego, w granicach zachowanych murów pocysterskich przewidziano rekonstrukcję ozdobnego ogrodu barokowego, odtworzonego na podstawie XVIII wiecznych grafik autorstwa Warnhera.

Sport i rekreacja

Obszar położony na południu, poza murami dawnego zespołu klasztornego, przeznaczono na utworzenie kompleksu obiektów sportowych z boiskami do gier zespołowych oraz kortami tenisowymi i polem golfowym. W bezpośrednim sąsiedztwie hotelu turystyczno młodzieżowego zaprojektowano lokalizację stanicy kajakarskiej. Po zachodniej stronie wzgórza klasztornego, przy budynku dawnego kościoła św. Jakuba, który przewidywany jest do renowacji i przekształcenia w miejsce kultu religijnego o charakterze ekumenicznym, planuje się renowację, częściowe odtworzenie zniszczonej zabudowy i uzupełnienie jej nową substancją utrzymaną w klimacie średniowiecznego miasteczka.