•  
  •  
  •  
  •  
  •  
Poznaj Lubiąża tajemnice – od strychu po piwnice

Poznaj Lubiąża tajemnice – od strychu po piwnice

Sobota 15 sierpnia i niedziela 16 sierpnia.

Opactwo pocysterskie w Lubiążu zaprasza – jak co roku – na dwudniowe rozszerzone zwiedzanie. W tym roku wyjątkowo, z powodów wiadomych, zapraszamy w sierpniu.

Tylko w tych dniach proponujemy rozszerzoną trasę zwiedzania głównego kompleksu pocysterskiego opactwa: pałacu, klasztoru i kościoła NMP

Tylko w tych dniach zapraszamy do odwiedzenia strychu i piwnic.

Do wyboru są trzy trasy:
1. Trasa główna rozszerzona - przejście przez cały kompleks: pałac opatów, klasztor, kościół NMP; odrestaurowane: jadalnia opatów, sala książęca, refektarz letni, biblioteka klasztorna (ciągle trwają w niej prace, więc można tylko "zajrzeć", kaplica książęca
2. Piwnice - pierwszy poziom piwnic pod pałacem,
3. Strych - strych nad klasztorem z zabytkową windą - kołowrotem

Na każdą trasę jest osobne wejście i osobny bilet.

Ceny biletów:
- trasa główna: 25,00 normalny, 15,00 ulgowy (dla uczniów, studentów i emerytów)
- piwnice - 10,00
- strych - 10,00
- dzieci do lat 6 wchodzą bez biletu

Ważne informacje:
• Zapraszamy od godziny 10:00, ostatnie wejścia o godzinie 17:00
• Każda trasa wycieczkowa ma swojego przewodnika, zwiedzanie odbywa się w grupach, co 30 minut
• Aby zobaczyć wszystkie trzy trasy należy rozpocząć zwiedzanie najpóźniej o 15.00
• Czas zwiedzania trasy głównej to 90 minut, zwiedzanie piwnicy i strychu trwa po 45 minut
• Grupy zwiedzające strych i piwnice mogą liczyć najwyżej 50 osób
• Grupy na trasę główną mogą liczyć najwyżej 70 osób
• Zachęcamy do założenia wygodnego obuwia – jest gdzie chodzić :)
• Osoby chcące zwiedzić piwnice powinny zabrać ze sobą coś ciepłego do ubrania – temperatura tam nie przekracza 12 stopni.
• Zwiedzanie strychu i piwnic z wózkiem dziecięcym jest niedozwolone
• Grupy zorganizowane – kilkudziesięcioosobowe – prosimy zgłaszać.
• W przypadku turystów indywidualnych rezerwacja nie jest konieczna.
• Na miejscu dostępne będą różnorodne stoiska i gastronomia.
• Płatność za bilety wyłącznie gotówką

Dla bezpieczeństwa prosimy o stosowanie się do obowiązujących przepisów: zachowanie społecznego dystansu oraz obligatoryjne zakrywanie nosa i ust.

Liczebność grup jest ograniczona: trasa główna do 70 osób, strych i piwnice do 50 osób.BRAK MIEJSC !


Z przykrością informujemy, że zamknęliśmy listę rezerwacji na 11 lipca 2020 - zwiedzanie z red. Tomaszem Bonkiem. Wszystkich, którym nie udało się dokonać rezerwacji, wpisujemy na listę dodatkową i będziemy informować, jeśli zwolnią się miejsca. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie ze strony Państwa, będziemy pracować nad powtórzeniem tego wydarzenia.

Oczywiście zapraszamy na codzienną trasę zwiedzania, która również dostępna będzie w sobotę 11 lipca br.


Poznaj na co dzień niedostępne zakamarki opactwa w Lubiążu


Już w sobotę 11 lipca o godz. 12:00 Fundacja Lubiąż zaprasza na niezwykłe i długie zwiedzanie największego i najbardziej tajemniczego opactwa w Polsce wraz z Tomaszem Bonkiem, autorem książek o tajemnicach klasztoru i jego pasjonatem, który opowie o tym, co działo się w obiekcie podczas II wojny światowej oraz czego szukali tutaj w latach 80. generałowie Kiszczak i Jaruzelski.
Podczas zwiedzania będzie można zajrzeć także na strych oraz do pomieszczeń znajdujących się na dolnych kondygnacjach pałacu opatów. - Zaplanowaliśmy również opowieści o Michaelu Willmannie, a także o cysterskiej architekturze Pokażemy pomieszczenia, w których zachowały się freski tego wybitnego malarza śląskiego baroku, a także opowiemy o budynkach gospodarczych zbudowanych przez Cystersów tuż obok klasztoru.

- Redaktor Tomasz Bonek przeniesie Państwa w czasy II wojny światowej, kiedy to niemieccy naukowcy ewakuowali z Berlina do Lubiąża tajne laboratorium badawcze i zbudowali tu jedną z najważniejszych w III Rzeszy placówek naukowych. Opowie też, jak służby specjalne PRL w latach 70. i 80. wpadły w amok i przy użyciu koparek szukały tu tzw. złota Wrocławia, czyli depozytów skarbców banków Breslau. Wskaże również tajemnicze miejsca, o których pisze m.in. w najnowszej książce zatytułowanej: "Zaginione złoto Hitlera. Bezpieka PRL na tropie skarbu Festung Breslau", bo jej historia toczy się między innymi właśnie tutaj.

To niezwykłe zwiedzanie przewidziano na około 3,5 godziny warto więc mieć wygodne obuwie i odpowiednią odzież
Ze względów organizacyjnych Fundacja Lubiąż prosi o rezerwację miejsc - wystarczy wysłać email na adres:magdalena.fundacjalubiaz@gmail.com i podać imiona i nazwiska osób, które chcą zwiedzić opactwo.
Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy będzie można kupić na miejscu, w dniu zwiedzania. Płatność tylko gotówką.
Na miejscu będą dostępne książki Tomasza Bonka, które autor chętnie podpisze wraz z dedykacją.
Cały dochód ze zwiedzania przeznaczony będzie na remont i utrzymanie obiektu a Oprowadzający nie pobierają honorarium
Dla komfortu i bezpieczeństwa, zwiedzający podzieleni zostaną na mniejsze grupy umożliwiające zachowanie społecznego dystansu. Przypominamy, że zakrywanie ust i nosa jest obligatoryjne i wynika z obowiązujących przepisów, dlatego prosimy o zaopatrzenie się w maseczki, przyłbice lub inne środki zakrywające nos i usta.Kościół p.w. NMP zamknięty dla zwiedzających


Od poniedziałku 22.06.2020. do niedzieli 28.06.2020. włącznie kościół klasztorny p.w. NMP będzie niedostępny dla turystów. Pozostała część trasy zwiedzania pozostaje bez zmian. Serdecznie zapraszamy. Przepraszamy za utrudnienia.


Otwieramy opactwo!.


Od dnia 09 maja (sobota) zapraszamy do zwiedzania w godzinach od 09:00 do 17:00. Aby zachować środki ostrożności ograniczamy grupy zwiedzających do 20 osób. W godzinach między 13:00 a 15:00, kiedy jest najwięcej chętnych do zwiedzania, mogą wystąpić utrudnienia i konieczność poczekania do następnej pory zwiedzania. Z góry przepraszamy i zapewniamy, że zrobimy wszystko, aby nasi goście byli zadowoleni. Serdecznie zapraszamy!


Opactwo pocysterskie zamknięte dla turystów.


W związku z epidemią koronawirusa opactwo pocysterskie w Lubiążu będzie zamknięte dla zwiedzających od 13.03.2020. do odwołania. Brak turystów oznacza dla Fundacji Lubiąż brak dochodów. Gdyby ktoś zechciał nas wesprzeć, podajemy numer konta bankowego: 20 1240 1994 1111 0000 2495 6998 Dziękujemy i do zobaczenia.